PODWIECZOREK DLA ZAGINIONYCH
30-11-2012
Rozpoczyna się akcja charytatywna Fundacji ITAKA!
3 grudnia 2012 r. rusza charytatywna akcja świąteczna, w ramach której ITAKA zbiera środki na pomoc dla rodzin osób zaginionych. W akcji może wziąć udział każdy, organizując zbiórkę pieniędzy podczas spotkań świątecznych zarówno tych rodzinnych, jak i służbowych.
Dla rodzin osób zaginionych święta to czas trudny, gdyż przywołuje wspomnienia o najbliższych, z którymi nie mogą się spotkać. Fundacja ITAKA od początku istnienia nie tylko poszukuje osób zaginionych, ale również wspiera rodziny i ich bliskich. Dlatego właśnie w tym czasie rozpoczynamy ważną akcję charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony na linie wsparcia dla rodzin, których bliscy zaginęli.
„W pierwszych dniach, tygodniach dla bliskich zaginionych najważniejsze są poszukiwania, mobilizacja do działania. Niestety w wielu sprawach przychodzi moment, gdy wszystkie dostępne środki poszukiwawcze zostają wyczerpane i rodzina pozostaje sama z ogromnym lękiem, żalem i codziennym zmaganiem się z bezradnością i bezsilnością. Bliscy zaginionych codziennie myślą co się wydarzyło, czy mogli jakoś temu zapobiec, czują się winni i jednocześnie wstydzą się mówić o swoim rozżaleniu, narasta w nich poczucie niezrozumienia i izolacji, zaczynają się zmagania z różnymi instytucjami i urzędami, które nie wiedzą jak potraktować sytuację zaginięcia z punktu widzenia prawa i przepisów. W takich sytuacjach rodzinie bardzo potrzebne jest kompleksowe wsparcie, jakie oferuje Fundacja. Psycholodzy, prawnicy i pracownik socjalny wspierają rodziny i są do ich dyspozycji codziennie.” – podkreśla Aleksandra Andruszczak-Zin, Dyrektor zespołu pomocy psychologicznej w Fundacji ITAKA.
Podwieczorek dla zaginionych to charytatywna akcja świąteczna, w ramach której Fundacja zbiera środki na pomoc dla rodzin osób zaginionych. W tym roku „Podwieczorek dla zaginionych” odbędzie się w dniach 3 grudnia 2012 roku do 6 stycznia 2013 roku. Do tego wydarzenia Fundacja wraca po kilku latach przerwy, na prośbę wielu osób, które chcą wspierać nasze działania. Do udziału w akcji może przyłączyć się każdy, zarówno osoby prywatne, jak i firmy, restauracje, szkoły, uczelnie, instytucje publiczne. Może to być osobne wydarzenie poświęcone zaginięciom, ale również puszka postawiona podczas firmowych wigilii czy spotkań noworocznych. Wszystkie te spotkania połączy wspólny cel: pomoc rodzinom osób zaginionych. Poprzez tę akcję Fundacja chce również przywołać ważny problem społeczny, jakim są zaginięcia, tak abyśmy przestali być wobec niego obojętni.
Każdy, kto zdecyduje się przyłączyć do akcji Podwieczorek dla zaginionych, może zgłosić chęć udziału poprzez specjalnie dedykowaną stronę www.podwieczorek.zaginieni.pl. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane, a Fundacja prześle materiały promocyjne, puszkę do kwestowania i plakat akcji. Dodatkowo pomoże w promocji wydarzenia, informując o nim lokalne media oraz zamieszczając zawieszając informację na stronie akcji oraz Facebooku.
Akcję uwieńczy niezwykle poruszająca wystawa fotograficzna „Zaginieni”. Zdjęcia będzie można zobaczyć od 7 stycznia do 27 stycznia 2013 r. w warszawskiej galerii SKWER. Od lutego do czerwca wystawa będzie prezentowana w innych miastach Polski, między innymi w Katowicach i Trójmieście. Honorowy patronat nad wystawą objęła pani Małgorzata Tusk, Małżonka Premiera RP. Celem wystawy jest zwiększenie świadomości społecznej o potrzebie niesienia pomocy osobom, których dotknęła tragedia zaginięcia członka rodziny. Wystawa obejmuje zdjęcia przedstawiające pokoje zaginionych, gdzie zatrzymał się czas, a ich rodziny – pomimo że nie widziały swoich bliskich od kilkunastu lat – nadal wierzą, że ich najbliżsi wrócą.
Autorką zdjęć jest Karolina Jonderko, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, studentka IV roku fotografii na PWSFTViT w Łodzi, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Swoje prace wystawiała m.in. w Polsce, w Niemczech, Portugalii, Anglii i Francji. Wystawa jest elementem projektu zrealizowanego przez autorkę pod nazwą „Lost”. „Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby, nie jest w stanie sobie wyobrazić, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując pomiędzy poczuciem straty a nadzieją. Bardzo często zostawiają ich pokoje nienaruszone w nadziei, że pewnego dnia powrócą. Czasami trwa to parę miesięcy, a czasem długie lata” – mówi Karolina Jonderko. Kuratorem wystawy jest Filip Ćwik, Fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku „Polska The Times”, jest pomysłodawcą i jurorem Pomysłodawca i juror konkursu „Newsreportaż”.
Środki zebrane w ramach akcji Podwieczorek dla zaginionych zostaną przeznaczone na działanie linii wsparcia dla rodzin osób zaginionych: 22 654 70 70 i 801 24 70 70 oraz numeru 116 000 – telefonu w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Koszty działania linii to przede wszystkim koszty połączeń oraz koszty pracy specjalistów ds. poszukiwań – psychologów, prawników i pracownika socjalnego, dyżurujących przy tych liniach.
Telefony ITAKI są czynne przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Przy telefonach dyżurują specjaliści ds. poszukiwań, psychologowie, prawnicy oraz pracownik socjalny Fundacji ITAKA. Ich wsparcie jest dla rodzin zaginionych bezpłatne.
Pod stałą opieką Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych znajduje się około 1500 rodzin osób zaginionych. Każdego roku około 1200 rodzin zgłasza zaginięcie swoich bliskich. Rocznie około 80% zaginionych udaje się odnaleźć, ale ponad 200 spraw pozostaje niewyjaśnionych i poszukiwania toczą się przez kolejne lata. Tym rodzinom potrzebna jest szczególna pomoc, którą w Polsce oferuje jedynie nasza Fundacja.
***
Patron medialny: Radio Plus, kampaniespoleczne.pl, www.proto.pl, AK MEDIA,
Partner wystawy: Galeria SKWER
Więcej informacji na temat akcji oraz zgłoszenia udziału:
Napisz do nas: podwieczorek@zaginieni.pl
Zadzwoń: 22 620 16 10
Znajdź nas na FB: facebook.com/FundacjaITAKA
Koordynator akcji: Izabela Świergiel, tel. 22 620 16 10,
e-mail: podwieczorek@zaginieni.pl
Kontakt dla mediów: Irena Musiałkiewicz, tel. 22 620 16 10,
e-mail: press@zaginieni.pl